Sałatki z fasoii

Fasolę po umyciu namoczyć na kilka godzin w przegotowanej wodzie, następnie ugotować w tej samej wodzie i osączyć. Wywar wykorzystać, np. do zupy ziemniaczanej. Do zimnej fasoli dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę i jabłka, ogórek kwaszony lub posiekaną drobno kapustę kwaszoną. Sałatkę oblać olejem wymieszanym z musztardą, przyprawić do smaku, dodać wędlinę lub wędzoną rybę. Podawać posypaną zieleniną. Do tej sałatki doskonale nadaje się – jako dodatek kolorystyczny, smakowy i podnoszący wartość odżywczą – czerwona lub zielona marynowana papryka, białe części pora czy łagodna marynata z grzybów.

Sałatki z fasoii. Proporcje: 20 dag fasoli Jaś lub innej, 25 dag czewonej kapusty, kwaszony ogórek, jabłko, sól, cukier kwas cytrynowy do smaku

– 4 łyżki oleju, łyżeczka musztardy. Suche nasiona fasoli w przeddzień gotowania po umyciu namoczyć w przegotowanej, ciepłej wodzie, a następnego dnia ugotować w tej samej wodzie, w której się moczyła. Ugotowaną fasolę odcedzić a wywar zużytkować do sporządzenia zupy. Poszatkowaną kapustę czerwoną obgotować, odcedzić, skropić kwasem cytrynowym. Ogórek kwaszony po obraniu pokrajać w drobną kostkę lub cienkie słupki, podobnie pokrajać jabłko. Wszystkie produkty włożyć do salaterki, oblać sosem przygotowanym z oleju i musztardy lub samym olejem, wymieszać.

Inne odmiany sałatki z fasoli można uzyskać dodając do fasoli drobno pokrajaną część jasną pora i jabłko lub kwaszony ogórek, surową kapustę kwaszoną i cebulę albo marynowaną paprykę i cebulę. Każdą odmianę sałatki z fasoli można posypać startym, żółtym serem czy posiekanym po ugotowaniu na twardo jajkiem, obraną ze skóry i ości rybą wędzoną.