Dzisiaj trochę o szamponach bez-mydlanych, które są uważane za jedne z lepszych. Dodatkowo będzie trochę o odżywkach i wyposażeniu salonów fryzjerskich. Wracając do tematu szamponów bez-mydlanych warto na początku wspomnieć, że w skład szamponów wchodzi śro­dek pielęgnacyjny. Spotyka się więc szampony o zawartości:

cholesteryny mające właściwości odżywcze,
lanoliny działającej natłuszczająco i wzmacniająco,
ekstraktów ziołowych, np. wyciągu z rumianku, specjalnie kosmetyki dla włosów osłabionych, działających ściągająco, wzmacniająco i kojąco na miejsca podrażnione,
siarki regulującej działanie gruczołów łojowych,
dziegciu zapobiegającego tworzeniu się łupieżu i działającego przeciwzapalnie, a ponadto zapobiegającego swędzeniu skóry.

Szamponem bez-mydlanym jest także szampon oleisty. Jego składnikiem emulgującym jest kwas tłuszczowy. Dodatek oleju ma na celu osłabienie działania odtłuszczającego. Po umyciu włosów olej pozostaje na ich powierzchni, tworząc delikatną warstwę odżywczą i ochronną oraz wypełnia częściowo warstwę korową włosa.

Po przygotowaniu wyposażenia salonu, ustaleniu właściwego spo­sobu wykonania mycia i ustaleniu odpowiedniego rodzaju szamponu zabezpiecza się klienta przed zniszczeniem odzieży, za pomocą odpo­wiedniej pelerynki i ręcznika, i przystępuje się do mycia. Dlatego wyposażenie salonu fryzjerskiego i zakupiony w nim profesjonalny sprzęt fryzjerski jest bardzo istotną sprawą.

włoski pięknie nawilżoneNa włosy zwilżone ciepłą wodą nakłada się szampon i rozpro­wadza równomiernie dłonią uważając, aby nie spływał z włosów. Po równomiernym nasączeniu włosów roztworem szamponu masuje się skórę głowy półkolistymi ruchami dłoni lub za pomocą specjalnej szczotki do mycia. Masaż wykonuje się w kierunku od czoła i skroni ku tyłowi głowy i na kark. Masaż karku wykonuje się ruchem zygzakowatym. Delikatne, posuwiste ruchy szczotki nie tylko dokładnie rozprowadzają roztwór środka myjącego, ale także pobu­dzają krwiobieg i funkcjonowanie gruczołów skórnych. Po przemasowaniu całej skóry głowy spłukuje się dość jeszcze skupioną pianę, po czym przystępuje się do ponownego mycia, które powinno przebiegać w ten sam sposób jak poprzednie. W wyniku drugiego mycia powstaje bardzo obfita, biała i puszysta piana, zbudowana z dużych baniek, co jest dowodem, że mycie zostało wykonane prawidłowo. Pozostaje jedynie staranne spłukanie włosów.

W niektórych przypadkach myje się włosy szamponami alkali­cznymi. Należy wówczas pamiętać, iż wskutek działania substancji o odczynie alkalicznym łuski włosów ulegają rozchyleniu. Wymaga to zastosowania kąpieli neutralizującej przy użyciu wodnego roz­tworu octu (10 cm3 6-procentowego octu stołowego lub kosmety­cznego na 1 dm3 ciepłej wody), kwasu cytrynowego, kwasu mlekowego lub innego słabego kwasu organicznego, albo naturalnego soku cytryny (sok z połowy średniej wielkości cytryny działa ściągająco i pielęgnująco oraz zaopatruje włosy w witaminy). Jeżeli po zakończe­niu mycia nie przewiduje się dalszych zabiegów, włosy suszy się za pomocą aparatu do suszenia. Można je dokładnie wytrzeć ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej.