Szczególnie teraz po Świętach nasz układ trawienny wymaga wyjątkowej troski i pomocy w regeneracji. Czarna, czerwona, zielona, biała – każda z nich posiada określone zalety. Ale tylko jedna z nich poprawia kondycję fizyczną i psychiczną, jak również przemianę materii. Zielona herbata według japońskich naukowców z Tohoku University Graduate School of Medicine ma dobroczynny wpływ na zdrowie seniora. W czym tkwi tajemnica jej sukcesu? Jak parzyć herbatę, aby wydobyć z niej wszystko, co najlepsze?

Zielona herbata już od ponad 5000 lat używana jest przez ludność azjatycką do niwelowania bólu głowy, ospałości, zaburzeń pracy żołądka. Moc zielonej herbaty tkwi w jej składzie. Znaleźć tutaj można wiele substancji, które działają antyoksydacyjnie ( związki purynowe, witaminy B1, B2, B5, K, PP, związki mineralne zawierające wapń, magnez, etc.).

Zielona herbata może być parzona lub pita, jako napar, można ją spożywać na ciepło i zimno. Nim jednak będziemy delektować się jej aromatem i korzystać z jej bogatych właściwości należy zapoznać się z tajnikami jej parzenia. Po pierwsze i najważniejsze liście herbaty należy zalać wodą o temperaturze 60-85 stopni, nie wrzącą. Jeżeli herbata ma działać pobudzająco należy ją parzyć 2- 3 minuty, a jeżeli odprężająco, to 3- 8 minut. Właściwie zaparzony napar ma słomkowy, zielonożółty kolor, ziołowy oraz słodko – gorzki smak.

Poniżej prezentujemy Państwu właściwości zielonej herbaty:

chroni przed zawałem serca, udarem mózgu,
spowalnia proces starzenia,
reguluje wydzielanie żółci,
wspomaga odchudzanie,
wzmacnia zęby i kości, chroni przed próchnicą,
ułatwia koncentrację i poprawia pamięć.