Bankowe konta internetowe stały się bardzo powszechnym produktem na polskim rynku. Sprawdźmy zatem czym się wyróżniają na tle tradycyjnych rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych oraz jakie korzyści płyną z takiej formy lokowania pieniędzy.

Konto internetowe, jak sama nazwa wskazuje, pozwala na zarządzanie pieniędzmi przez Internet. Taką opcję mają w swojej ofercie już chyba wszystkie banki. Dzięki temu klient może zarządzać środkami znajdującymi się na nim w dowolnym miejscu o dowolnej porze. Wszelkie transakcje można przeprowadzić bez wychodzenia z domu.

Osoby, które nie posiadają takiego konta, mogą je założyć właśnie przez Internet. W tym celu należy najpierw złożyć wniosek w wybranym przez siebie banku (poprzez daną witrynę lub mailowo – zależy od instytucji). Następnie dzwoni konsultant w celu potwierdzenia danych – nie we wszystkich bankach – i nareszcie kurier przynosi umowę do podpisania. Jak widać, wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu. Pozwala to oszczędzić czas i pieniądze na dojeździe do miejsca, miasta, gdzie znajduje się oddział banku. To jest zarazem wada części banków internetowych: nie posiadają one własnych oddziałów, placówek; nie można spotkać się bezpośrednio z pracownikiem. Jednakże tradycyjne banki również oferują prowadzenie takich konta.

W celu dokonania jakichkolwiek operacji zawsze trzeba dokonać uwierzytelnienia. W ten sposób zabezpieczane są pieniądze przed niepowołanymi operacjami. Trzeba zatem posiadać przy sobie (znać na pamięć) swój identyfikator oraz hasło do niego, a także hasła do kolejnych operacji (za każdym razem inne). Aby dokonać transakcji trzeba posiadać listę haseł lub telefon komórkowy, którego numer wskazaliśmy bankowi, aby otrzymywać jednorazowe hasła. Opcja przeprowadzania operacji gotówkowych przy użyciu telefonu komórkowego jest bezpieczniejsza, ponieważ zmniejsza zagrożenie kradzieży.

Do konta internetowego, tak jak do zwykłego, można otrzymać kartę płatniczą (płatności w sklepach, wypłaty w bankomatach) oraz kredytową. Stali klienci banków często otrzymują też oferty inwestycji (lokaty, fundusze) ma korzystniejszych warunkach. To samo dotyczy kredytów. Bank zna doskonale przepływy pieniędzy, stan oszczędności, dzięki czemu może zaoferować pożyczkę na atrakcyjniejszych warunkach. Ponadto prowadzenie kont internetowych przeważnie jest znacznie tańsze od zwykłych, ponieważ większość operacji wykonuje się samodzielnie.

Warto wspomnieć również o kolejnej, obecnie coraz ważniejszej zalecie posiadania takiego konta, a mianowicie możliwości szybkiego i bezpiecznego płacenia za zakupy internetowe. W tej chwili niemal wszystkie sklepy internetowe oferują możliwość płacenia za zamówione produkty online, za pomocą przelewu elektronicznego, kartą kredytową lub przy pomocy szybkich płatności online np. systemem PayU (dawniej Platnosci.pl), jak ma to miejsce w SklepikuSeniora.pl. Taka metoda płatności jest nie tylko szybka (pieniądze w ciągu kilku minut trafiają na konto sklepu), ale również bezpieczna. Dzięki takim płatnościom możemy znacznie przyspieszyć realizację naszego zamówienia, a w efekcie szybciej otrzymać przesyłkę. Posiadanie konta internetowego w obecnych czasach jest nie tylko bardzo bezpieczne, ale przede wszystkim poprawia standard i jakość życia. Możliwość sprawdzenia stanu konta o dowolnej porze dnia, czy nocy, stały dostęp do swoich środków pieniężnych za pomocą komputera lub telefonu komórkowego i oczywiście możliwość robienia zakupów w SklepikuSeniora.pl bez wychodzenia z domu – to główne zalety takiego konta!