Strzeż siebie i rodzinę przed kleszczami

Przed nami wakacje warto więc pomyśleć jak zabezpieczyć się przed kleszczami ,a w Polsce żyje 25 gatunków kleszczy. Szczególnie licznie występują w lasach mazurskich,lubią miejsca wilgotne. Ja osobiście w tym roku bylem zmuszony usuwać kleszcza ze skóry psa z którym wychodzę parę razy dziennie na spacer nad rzeczkę pies buszuje w kępach traw i pewno tam kleszcz go dopadł.

Ciekawostka jest taka że kleszcz nie widzi potencjalnej ofiary lecz ją czuje poruszając odnóżami którymi namierza ofiarę. Atak może nastąpić i z góry i dołu ale najczęściej atakuje z dołu ,po ukłuciu wpełza w skórę są to najczęściej pachwiny i okolice uszu tak że warto po powrocie ze spaceru dokładnie przejrzeć skórę.

Często po spacerku na który zabieram swojego wnusia dokładnie sprawdzam centymetr po centymetrze jego skórę na szczęście nie było przypadku by zaatakował go kleszcz. Wybierając się z nim na spacerek nad rzeczkę odpowiednio go ubieram ,zakładam długie spodnie,nogawki wsuwam w skarpetki podkolanówki ,bluzę wpuszczam w spodnie dodatkowo spryskuje środkiem na komary lepiej dmuchać na zimne.

Kiedyś miałem przypadek spacerując po lesie z synem ukąsił go kleszcz nawet nie poczuł kiedy to się stało po powrocie w trakcie kąpieli zauważyłem kleszcza pod pachą natychmiast spróbowałem go usunąć bez pomocy medycznej .W tym wypadku wszystko zakończyło się pozytywnie użyłem zwykłej igły którą wyparzyłem w gorącej wodzie postępowałem tak jak przy wyciąganiu drzazgi,nie które osoby by pozbyć się kleszcza używają oliwy ,masła też dobry sposób lecz niesie z sobą pewne niebezpieczeństwo rozprzestrzenienia się zarazków chorobotwórczych

Tłuszcz wywołuje u kleszcza silny ślinotok. Czym prędzej usuniemy kleszcza tym lepiej spadnie ryzyko zachorowania na kleszczowe zapalenie opon mózgowych czy tez bardzo groźną chorobę jaka jest borelioza . Jeżeli nie czujemy się na siłach natychmiast zwracamy się o pomoc do służb medycznych lepiej dmuchać na zimno niż później miały by wystąpić powikłania zdrowotne. Jeśli planujemy wyjazd w okolice gdzie jest dużo wody ,trawy ,lasów to warto pomyśleć o zaszczepieniu się przed kleszczowym zapaleniem opon mózgowych,które szczególnie jest niebezpieczne dla dzieci.

Objawychorobowe mogą wystąpić po paru latach od ukąszenia czy warto ryzykować Nie kiedy w trakcie ukąszenia dochodzi do zarażenia boreliozą ,objawiając się to może pojawieniem się na skórze pokrzywki odczuwalne są bóle głowy,zawroty czy bóle mięśni w tym wypadku niezwłocznie trzeba się udać do lekarza

Jeśli przeoczymy te objawy to w przyszłości może wystąpić zapalenie mięśnia sercowego ,silne bóle stawów,w późniejszym terminie dochodzi do zanikowych zapaleń skóry czy niedowładu kończyn . Tą groźną chorobę leczy się odpowiednimi antybiotykami nie dopuszczając do trzeciej fazy w której powoduje nieodwracalne zmiany w całym organizmie.