Na dzisiejszym rynku budowlanym można znaleźć setki swoistych materiałów budowlanych. Jak można rozróżnić dane materiały budowlane i jak prezentuje się to rozróżnienie?
Na początku trzeba ustalić cechę, względem której będziemy dzielić dany materiał. Można tu uwzględnić właściwości takie jak: pochodzenie, przeznaczenie końcowe, rodzaj tworzywa, zastosowanie w budynku, pełnioną funkcję, sposób otrzymywania, stopień przeróbki surowca. Są to tylko pewne z wielu kryteriów, wobec których możemy dokonać takiego podziału. Określaniem warunków jakie musi posiadać materiał, aby móc należeć do danej kategorii, zajmuje się Polska Norma. To ona określa wszelkie testy, jakie musi przejść materiał, aby zostać poprawnie zakwalifikowanym do odpowiedniej kategorii.
Dokładnie tak wygląda podział najczęściej spotykanych materiałów budowlanych. Naturalnie, nie jest to podział uwzględniający wszelkie aspekty materiałów budowlanych, jednak uwzględnia on główne zasady stosowane podczas klasyfikacji tych materiałów.