Baby Boomers to nazwa pochodząca z języka angielskiego, określająca osoby urodzone w latach 1946 – 1964, czyli tzw. dzieci powojennego wyżu demograficznego. Po II Wojnie Światowej, która była najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym na świecie i odcisnęła swe piętno na niemal wszystkich narodach, nadeszły czasy odprężenia, radości i szczęścia. Społeczeństwa zaczęły odzyskiwać równowagę i pewniej spoglądały w przyszłość, wszystko to zaowocowało wysokim przyrostem naturalnym w postaci najliczniejszej i chyba jednej z najbardziej wyjątkowych grup współczesnych seniorów – Baby Boomers! Poznajmy ich bliżej.

Według różnych statystyk przyjmuje się, że tylko w Stanach Zjednoczonych mieszka obecnie 77 lub nawet 78 milionów osób urodzonych w latach 1946 – 1964. Oznacza to, że co czwarty amerykanin to senior pokolenia Baby Boomers. Dla porównania w Polsce jest w chwili obecnej około 6 milionów osób urodzonych w tych latach, zaś w Japonii 7 milionów.

Pokolenie Baby Boomers miało ogromny wpływ na kształtowanie się wielu dziedzin, takich jak kultura, nauka i polityka, zarówno w latach 60, 70 i 80-tych, jak również w obecnej rzeczywistości. Baby Boomerzy to specyficzna grupa społeczna, nie tylko ze względu na swą liczebność, ale również aktywne i pełne pasji podejście do życia. Według badań tylko w samych Stanach Zjednoczonych, aż 4 na 5 osób pokolenia Baby Boomers planuje nadal pracować po przejściu na emeryturę, zaledwie 20 proc. chce w tym czasie zrezygnować z dodatkowej pracy.

Z ciekawostek dotyczących pokolenia powojennego wyżu demograficznego warto wspomnieć, że pierwszy przedstawiciel owej grupy społecznej skończył 60 lat w 2006 roku, zaś najstarszy 65 lat w 2011 roku. Średnia długość życia dla wszystkich Baby Boomerów to około 83 lata. Jak podają różne źródła naukowe, w Stanach Zjednoczonych co 18 sekund Baby Boomer kończy 50 lat, a co siedem sekund 60 lat. Tak, to zdecydowanie najliczniejsza grupa seniorów!

Czy ktoś z Was urodził się w latach 1946 – 1964? Jeśli tak to należycie do Baby Boomers!