Jeśli sami przygotowujemy kiełbasy, na pewno doskonale zdajemy sobie sprawę, jak dobrze je przygotować. Natomiast jeśli kupujemy je gotowe w sklepach mięsnych czy supermarketach, warto dowiedzieć się, w jaki sposób, to co jemy, zostało przygotowane i jak dobrze podać kiełbasy w domu.
Kiełbasy trwałe (np. salami) poddawane są suszeniu i dojrzewaniu – dopiero po tych procesach są gotowe do zjedzenia. Z kolei kiełbasy półtrwałe (np. kabanosy) to zazwyczaj rozdrobnione mięso wieprzowe, które umieszcza się w specjalnych osłonkach, by później poddać je wędzeniu w dymie. Takie kiełbasy są również gotowe do spożycia zaraz po przygotowaniu, nie trzeba ich gotować ani smażyć w domu. Kiełbasy nietrwałe (np. kiełbasa biała) natomiast muszą zostać poddane obróbce termicznej przed podaniem ich na stół.
A z czym jeść kiełbasy? Jakich dodatków użyć? Sprawa jest bardzo indywidualna, najczęściej jednak biała kiełbasa w Polsce podawana jest razem z białym barszczem lub żurkiem, a także z jajkami na twardo. W okresie wiosennym i letnim można ją także grillować i jeść z musztardą. Salami lub kabanosy najczęściej je się jako przekąski lub kroi je w plasterki i kładzie na kanapkę. Te kiełbasy sprawdzą się także jako składnik sałatek i zapiekanek, a także bigosu.