GRO OSÓB MA PROBLEM Z PRZEŁAMANIEM NIEŚMIAŁOŚCI WOBEC INNYCH STARSZYCH CZY WAŻNIEJSZYCH LUDZI, JEDNAK GŁÓWNIE DOTYCZY TO OSÓB U KTÓRYCH MA SIĘ COŚ POWAŻNEGO DO ZAŁATWIENIA, GDZIE CZŁOWIEK SAM JUŻ ZACZYNA ODPOWIADAĆ ZA TO CO ROBI I W JAKI SPOSÓB COŚ OSIĄGA.

Wiele osób ma problem z tym aby być śmiałym i otwartym na ludzi. Wszystko wynika z tego jak zostajemy wychowani i czy nasi rodzice w przeszłości pozwalali nam samym działać w sprawach, które powinniśmy załatwić sami. Wiadomo jak to jest z rodzicami, a zwłaszcza tymi, którzy są zbyt nadopiekuńczy i wszystko zrobią dla dziecka nawet nie wiedząc, że czasem go po prostu krzywdzą. Nie wolno wyręczać we wszystkim swoich ukochanych dzieciaczków, bo to im tylko może bardzo zaszkodzić, co będzie rzutowało na ich przyszłość. Nawet przytoczę wam pewien przykład, który stosunkowo niedawno usłyszałam w autobusie:

Przychodzi chłopak do kierowcy i daje swój telefon mówiąc, a w zasadzie mrucząc pod nosem, że jego mama chce rozmawiać z kierowcą i chodziło o to, by Pan kierowca dał temu chłopakowi bilet miesięczny, który zamawiała pewnie jego mama dla synka. Sam mężczyzna siedzący za kierownicą zdziwił się i spytał chłopaka dlaczego sam tego nie powiedział tylko angażował w to telefon od matki na co chłopak głupio się uśmiechną i zaczerwienił, a później odwrócił w poszukiwaniu wolnego miejsca. W następnym miesiącu udało mi się znów jechać z tym samym chłopakiem, który odbierał bilet miesięczny ale tym razem zrobił to sam i myślę, że gdyby nie uwaga kierowcy z poprzedniego razu, to sytuacja znów by się powtórzyła. Czasami człowiekowi potrzebny jest kubeł zimnej wody. Ludzie poprzez różne sytuacje uczą się jak pokonywać swoje słabości, tylko musi przyjść na to odpowiedni czas, a także chęć zwalczania w sobie tego co bardzo chcielibyśmy zmienić.

Nieśmiałość zanika z czasem, bo gdy stajmy się starsi, to poznajemy lepiej świat, lepiej ludzi i sami musimy sobie dać radę ze wszystkim, a na pewno w dorosłym życiu nie ma miejsca na nieśmiałość, dlatego, że z większością rzeczy jest wtedy pod górkę, bo gdy sam czegoś nie załatwisz, to nikt za Ciebie tego nie zrobi.

W pewnym momencie naszej egzystencji zostajemy rzuceni na głęboką wodę. Nadchodzi taki okres kiedy rodzice znikają i pozostajemy sami, a zazwyczaj ten okres rozpoczyna się po skończeniu szkoły, gdy nastaje czas studiowania, a także czas w którym trzeba znaleźć pracę na własne utrzymanie.

Szczerze się przyznam, że przez pewien czas w moim życiu miałam problem z nieśmiałością, którą chciałam za wszelką cenę przełamać. W końcu uświadomiłam sobie, że przecież każdy człowiek jest taki sam jak ja, a różnica głównie dotyczy wieku. Każdy przecież też był kiedyś w podobnej sytuacji, a także miał tyle samo lat i być może postrzegał świat bardzo zbliżenie do tego jak ja go widziałam i widzę. Przecież w końcu musiał nadejść taki okres w którym zdałam sobie sprawę z tego, że jeżeli będę tylko kroplą w skalę to nic nie zyskam, a jeżeli zacznę ją drążyć to wtedy będę sięgała po więcej, bo wystarczy tylko uświadomić sobie, że jest się ważnym dla samego siebie, że chce się walczyć dla samego siebie po to aby nigdy nie powiedzieć sobie, że czegoś się nie zrobiło właśnie z głupiej nieśmiałości.

Jeżeli masz problem z tym aby komunikować się z innymi osobami, a problem ten wynika z nieśmiałości, to:

Zrób sobie małe ćwiczenie, może okaże się dla Ciebie ogromnym wyzwanie ale są niezbędne do tego aby przełamać w sobie pewne bariery: Gdy masz coś załatwić, co wydaję się być skomplikowane, to nie szukaj osób trzecich by za Ciebie coś zrobiły. Zacznij działać w końcu sam. Trzeba sobie uświadomić, że nie jesteś tylko małą kropeczką na tej Ziemi, musisz znaczyć sam dla siebie coś więcej, a przede wszystkim musisz uwierzyć w siebie! Postaraj wizualizować sytuację w których masz styczność z osobami, których się boisz/wstydzisz, uwierz nikt Cię nie zje, a jak ktoś kiedyś skądś Cię wyrzuci, to wracaj oknem jak jest taka potrzeba, bo zawsze należy walczyć o swoje.
Właśnie jako drugi punkt będzie walka o swoje, bo z buźką zamkniętą na kłódkę nic nie zyskasz, a będziesz wiele tracił i wzrośnie w Tobie frustracja, a także brak wiary w siebie. Jeżeli będziesz rzetelnie wykonywał ćwiczenia, to w końcu będziesz dumny z samego siebie i zauważysz jaką głupotą było milczenie. Mówią, że milczenie jest złotem ale nie zawsze i w zależności od sytuacji. Naucz się walczyć o swoje, znajdź w sobie tą zawziętość i obudź w swoim umyśle tego odważnego człowieka, którym jesteś. Dasz radę to zrobić? Potrafisz zawalczyć o siebie?
Nie wyręczaj się nikim, kto zechce zrobić coś za Ciebie bądź Ty będziesz namawiał do tego kogoś. Stań na wysokości zadania. Boisz się? Uważasz, że jesteś aż tak maluczki? Kwestia odnalezienia w sobie przełamania i rozpoczęcie nowego etapu w swoim życiu. Jesteś na to gotowy? Chcesz być w końcu samodzielny? Nie daj satysfakcji innym ludziom, którzy postrzegają Cię jako cichego i bojaźliwego człowieka, udowodnij przede wszystkim sobie, a także innym, że do Ciebie świat należy.

pexels-photo-27860

Do pewnych rzeczy trzeba dorosnąć, bądź chcieć je bardzo zdobyć i przyspieszyć ten etap. Czasami różne sytuację po prostu nas do tego przymuszają, gdyż zauważamy, że tracimy, a inni zyskują, co nas niestety boli i chcemy też osiągnąć określony poziom.

Człowiekowi ciężko sobie uświadomić jak wiele może zyskać po przez przełamanie pewnych barier i wciąż uparcie twierdzi, że potrafi i wie naprawdę wiele tylko że jego zachowanie wszystkiemu przeczy.

Najważniejsze jest uświadomienie sobie tego, że każdy jest tylko człowiekiem i każdy jest z tej samej gliny i nie traktuj niektórych ludzi jakby byli ze złota, bo tak nie jest, tu tylko chodzi o to, że jeżeli ktoś coś osiąga to chce to zrobić mimo wszystko wbrew wszelkim przeciwnościom. Przecież nikt nie został od razu prezesem, dyrektorem itd. Jeżeli będziesz odważny i będziesz wiedział co chcesz osiągać, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze.

Musisz być zawsze pewny swojego stanowiska i wierzyć, że Twoje słowa naprawdę mają siłę przebicia w ten sposób też ułatwisz sobie konwersację z innymi. Tylko pierwsze musisz wypracować w sobie odwagę do dokonywania dialogów ze „złotymi ludźmi”.

Odwaga jest kluczem do wszystkich furtek, które Cie otaczają.