Dobór odpowiedniego i wygodnego obuwia to nie lada wyczyn. Szczególnie dotyczy to zmiany butów z lekkich i letnich na cieplejsze i bardziej zabudowane modele jesienno-zimowe. Na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnych modeli? Jakie buty wybrać, aby były nie tylko wygodne, ale również odpowiednie dla naszych stóp?

W poprzednim artykule wspominaliśmy o tym, jak należy dobierać obuwie dla dzieci, ponieważ ich stopy są wyjątkowo wrażliwe i wymagając specjalnego traktowania. Tym razem chcielibyśmy skupić się na butach dla dorosłych, aby wiedzieć, czym kierować się przy zakupie nowego obuwia jesienno-zimowego. Źle dopasowane mogą powodować obtarcia, powstawanie pęcherzyki, a przy dłuższym stosowaniu także haluksy i różnego typu skrzywienia, niekorzystne dla zdrowia i komfortu chodzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie modeli, które są wytrzymałe, solidne oraz zapewniają dużo przestrzeni dla stóp. Zdecydowanie możemy wskazać tutaj obuwie włoskie, które słynie z nienagannego stylu, a także wygody, jaką zapewnia swoim użytkownikom. Ponadto charakteryzuje się dużą odpornością na zniszczenia, przez co możemy być pewni, że takie buty posłużą nam wiele lat.

Obuwie dla osoby dorosłej powinno zapewniać dużo miejsca w części palcowej, tak, aby można było swobodnie nimi poruszać. Zbyt ciasne mogą powodować odgnioty oraz liczne obtarcia. Nie powinny zatem zbyt mocno nas uciskać, a idealne buty powinny być na tyle swobodne, żeby nie czuć ich na stopach.

Podstawowym zadaniem butów jest ochrona stóp przed czynnikami zewnętrznymi. To szczególnie ważne jesienią oraz zimą, gdy na zewnątrz pogoda robi się coraz bardziej kapryśna, a temperatury zaczynają szybko spadać. Dobre obuwie powinno posiadać wyściółkę, która zapewni odpowiednią ochronę termiczną oraz uchroni przed nadmiarem wilgoci. Ponadto musi umożliwiać stopie swobodne oddychanie. Warto pomyśleć nad podeszwą wykonaną z elastycznego materiału. W ten sposób zamortyzujemy wstrząsy podczas chodzenia. Natomiast miękka cholewka nie będzie nas uciskać i zapewni swobodny przepływ krwi.