Dieta odkwaszająca i dieta w chorobach wątroby

Leczenie jedzeniem

Podobno termin „zakwaszenie organizmu” to bzdura wymyślona na potrzeby koncernów farmaceutycznych. Nie wiem ile w tym prawdy, ale coś musi być na rzeczy. Znowu mam brać jakieś (kolejne!) leki, żeby odkwasić swój organizm? – A dlaczego nie spróbujesz jakiejś diety – zapytała mnie znajoma, kiedy jej się trochę pożaliłem. – Spróbuj czegoś takiego, jak dieta odkwaszająca. Nie musisz łykać chemii, możesz zmienić swoje nawyki żywieniowe. Przecież wyjdzie Ci to na zdrowie – przekonywała.
Spróbowałem. Rzeczywiście działa. Co prawda, musiałem zrezygnować z pewnych kulinarnych przyjemności, ale czego to się nie robi dla lepszego samopoczucia. Zacząłem więcej interesować się tematem zdrowego odżywiania. Zdziwiło mnie, że ludzkość od dawien dawna jest przekonana o dobroczynnym wpływie zdrowego jedzenia, a wciąż wymyśla różne diety psując chemią produkowane jedzenie. To jakiś absurd.
Jednym z paradoksów jest odżywianie w chorobach wątroby. W większości dostarczanym jedzeniem zepsuliśmy sobie wątrobę, a teraz jedzeniem mamy ją podleczyć. Niesamowite. teraz wiem jedno: dieta w chorobach wątroby to podstawa. Według najnowszych badań same leki już nie wystarczają.