Do wytwarzania alkoholu koniecznie trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt. Oprócz przedmiotów takich jak wężyki, lejek, alkoholomierz, butelki, garnki, miski, taborety i materiały do wykonania uszczelnień, niezbędny jest destylator do alkoholu.
Wykonać go można samodzielnie z użyciem różnych materiałów. Bardzo wygodnym z nich jest szkło, gdyż podczas destylacji nie wchodzi w reakcje z żadną substancją i pozwala, ze względu na przezroczystość, kontrolować zachodzące wewnątrz destylatora procesy. Dużo zalet jako surowiec na urządzenie do destylacji ma stal nierdzewna, gdyż podobnie jak szkło nie reaguje z roztworem, dodatkowo jest odporne na uszkodzenia mechaniczne i pozwala się łatwo  odkształcać i formować. Znakomicie sprawdza się miedź, gdyż dodatkowo pozbawia destylat nieprzyjemnego zapachu, który może pojawić się przy użyciu aparatury z innych materiałów. Miedź zdecydowanie powinna się znaleźć w składzie destylatora.
Posiadając odpowiednie narzędzia można samodzielnie wykonać destylator do alkoholu. Wystarczy odrobina zacięcia do majsterkowania.