Antyoksydanty w walce z chorobami nowotworowymi
Wiadomo od dawna ze owoce i warzywa zawierają w swoim składzie bardzo dużo cennych składników takich jak minerały czy witaminy. Są to bardzo ważne substancje odżywcze które maja ogromny wpływ na nasze zdrowie zapobiegają powstawaniu chorób w tym chorób nowotworowych,układu krążenia czy chorób oczu .

A zagrożeniem są tak zwane wolne rodniki .Wolne rodniki to produkt procesów chemicznych zachodzący w naszych organizmach ,zawierają zredukowany tlen cząsteczkowy który atakuje komórki które mają skłonności do mutacji w wyniku tego rozwija się wiele schorzeń .Powstawaniu wolnych rodników sprzyja palenie tytoniu stres,czy nie odpowiednie przygotowanie potraw (smażenie mięsa).

Ale natura również i o tym pomyślała by nas obronić za pomocą składników naturalnych jednym z najważniejszych są antyoksydanty. Do nich należy tak zwany beta-karoten inaczej prowitamina A najwięcej zawiera go marchew,pomidor,papryka,szpinak czereśnie,malina. Spożywanie tych produktów zapobiega powstawaniu raka skóry,jelit,czy żołądka. Drugim ważnym składnikiem jest Likopen jest to barwnik który występuje w owocach,warzywach ,rybach.

Badania naukowe dowodzą że panowie spożywający przetwory pomidorowe(keczup,sos pomidorowy) trzy razy w tygodniu zmniejszają ryzyko zachorowania na raka prostaty do 34% więc warto wprowadzić to do jadłospisu. U pań z kolei zmniejsza się ryzyko zachorowania na raka sutkai szyjki macicy.

Ciekawostka likopen jest lepiej przyswajany przez organizm w postaci przetworów niż świeże pomidory. Dużo cennych składników które maja wpływ na nasze zdrowie maja również nasiona winogron szczególnie czerwonych jednym z nich jest fitozomy które wchodzą w reakcje z wolnymi rodnikami blokując je w wyniku tego chronią komórki przed niszczeniem (spowalniają starzenie).

Ważnym składnikiem do prawidłowego funkcjonowania organizmu jest Luteina duże ilości znajdziemy w szpinaku,kabaczkach,rabarbarze Luteina jest skutecznym składnikiem który zmiata wolne rodniki i chroni nas przed chorobami serca oraz nowotworów. Niezbędny składnik naszej diety jakim jest Koenzym Q-10 który odpowiada za przemiany metaboliczne komórek wraz z witamina E jest jednym z najsilniejszych ochronnych przeciwutleniaczy zwiększa odporność organizmu wykorzystuje się go do leczenia niewydolności serca skuteczny jest również w leczeniu chorób nowotworowych oraz AIDS.Tak że chyba warto zainteresować się tymi produktami by dłużej cieszyć się życiem.