Rago?t późnojesienne

 Co to jest rago?t? Perwersyjnie rzecz ujmując gulasz, tylko inaczej nazwany. To taka klasyka z kuchni francuskiej, bierem mięcho, kroim w kostkę, dusim długo w niedużej ilości bulionu czy wody, a potem łycha i jazda. Przepis na to konkretne rago?t w nieco innej formie znalazłem w ostatniej „Kuchni” i strasznie mi się spodobał. To jest ten typ potrawy, dzięki któremu kubki smakowe wręcz wyją jaka to już późna jesień. Dlatego zamiast tandetnego tytułu rodem z „Kuchni” mamy późnojesienne. Takie prawie na Yule.

 

Co przygotowujemy?

kilo wieprzowiny, ja znalazłem ładną łopatkę, bo to dobra część na gulasz

tak z litr bulionu na wszelki wypadek

miód gryczany

suszone śliwki

marynowana cebulka

jałowiec

pieprz czarny (i mielony i całe kulki)

sól

mąka

olej lub oliwa do smażenia

 

I jedziemy:

Łopatkę myjemy i obkrajamy z najbrzydszych błon i tłuszczu. Jeśli posiadamy w domu Keirę, pier…dzielimy się z mięsem ok. kwadrans, bo obkrajamy z KAŻDEJ błonki i najmniejszego białego śladu. 😉 Następnie kroimy w sporą kostkę (nerdy: dwa na dwa cm), smarujemy pieprzem i solą, obtaczamy w mące i bach! Na wielgachną patelnię z gorącą już oliwą czy olejem (czy Olivierem), żeby przysmażyć nieco na mocnym ogniu. Następnie przerzucamy podsmażone mięso wraz z resztą tłuszczu, który się nam ostał do gara (chyba że mamy fajny gar to od początku tam smażymy ;)) i zalewamy bulionem, tak z pół literka, byle ledwie przykryć mięso (a będzie go sporo). Do tego wrzucamy tak z pięć kulek jałowca oraz dwie łyżki miodu gryczanego. Po chwili dodajemy kilka utłuczonych ziaren pieprzu.

Teraz możemy ruszać na fejsa ogarniać sobie np. nową gierkę Castleville, bo tak z godzinkę trzeba podusić mięsko. Od czasu do czasu zaglądamy tylko i podlewamy bulionem, jeśli nam nieco brakuje. Po godzinie duszenia mięso powinno być prawie OK, dlatego wrzucamy suszone śliwki oraz marynowaną cebulkę i dusimy jeszcze kwadrans. Następnie zestawiamy z ognia i podajemy.

Dla nas w misce z bułą, dla Keiry z ryżem na talerzyku.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...