Nieznośna lekkość kuciaka

 Nieznośna lekkość kuciaka to kwintesencja kuchni NaWinie. I proszę się nie zrażać tym dość kontrowersyjnym zdjęciem. Kuciak to dokładnie ten moment, kiedy masz coś tam w lodówce, parę otwartych torebek z przyprawami, no i trzeba zjeść porządny obiad. Ten kuciak to znowu taki lekki nie był, i obiad też nie powstał w 10 minut, ale generalnie nie chodzi o szybko, a o dobrze.  No, ale dość już gadania, do roboty!

 

Co przygotowujemy?

naturalnie kuciaka, może być jedna podwójna pierś

jogurt naturalny

zioła, mianowicie: tymianek, rozmaryn, pieprz czarny, sól

makaron Chow Mein (albo wydarty podstępnie makaron z jakiejkolwiek zupki chińskiej ;>)

cebula

pieczarki

ser żółty

masło

olej lub oliwa do smażenia

 

I jedziemy:

Kuciaka płuczemy, usuwamy najbardziej ordynarne błonki, chrząstki czy inne bajery, kroimy w paski, po czym smarujemy zielskiem i wkładamy do jogurtu. Bach – do lodówki na przynajmniej pół godziny. W międzyczasie zajmujemy się jakąś fajną lekturą, np. „Ponad Ludzką Miarę” (zapis wspomnień polskich więźniarek z Ravensbruck) przeplatane z „Mitami Greckimi” Gravesa (pretty self-explanatory).

Poza czytaniem rozgrzewamy nieco masła z kropelką oleju i na tym najpierw podsmażamy, potem solimy, szklimy i podduszamy pokrojoną cebulę.  Dorzucamy do tego pokrojone pieczarki, lekko solimy i dusimy dalej. Podlewamy łyżką wody w razie konieczności. Pieprzymy mocno i soczyście 😉 te pieczarki, i jeszcze troszkę dusimy.

Kuciak już powinien być ok, zatem wyjmujemy z lodówki, odsączamy z jogurtu i dawać go na rozgrzany olej. Smażymy tak, aby był już gotowy. Ostrzegam, po mocnej kąpieli w jogurcie żeby go „na brązowo” to trochę potrwa i oznacza że się po prostu spali. Także kuciak nasz będzie ciągle lekko bladawy.

Do smażącego się kuciaka wrzucamy uprzednio odsączony makaron Chow Mein (zupko-chińskawy ;)) i przesmażamy chwilkę, a następnie dodajemy cebulkę z pieczarkami, podlewamy odrobinką mleka i sypiemy mocno żółtym serem. Mleko powinno zapobiec robieniu się z topniejącego sera wielkiej kuli w jednym miejscu. Podajemy naturalnie natychmiast.

I tyle!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
  • LeClerc

    Kuciak na winie dobra rzecz:-) Polecam do niego (jako alternatywę dla Gravesa i więźniarek) „Krytykę czystego rozumu” przeplataną z „Profesorem Wilczurem” Dołęgi-Mostowicza:-)